Zapomeňte na cílené opalování dětí - může je to ovlivnit na celý život - Klinika ŠVÝCARSKÁ

Počet onemocnění rakovinou kůže v posledních 50 letech trvale narůstá. Za Centrum kožní prevence ja naším posláním neúnavně informovat veřejnost o rizicích, která s sebou nese “sexy snědá kůže”, bez které si většina lidí nedokáže představit příjezd z dovolené. 

V tomto článku se zaměříme především na rizika opalování u dětí, u nichž je mnohem více potřeba dbát na ochranu pokožky.

CO SE S POKOŽKOU DĚJE PŘI SPÁLENÍ NA SLUNCI A JAKÉ JSOU ODLIŠNOSTI U DĚTÍ? 

Dětská kůže má oproti dospělé přirozeně nižší schopnost ochrany. Díky tenké rohové vrstvě epidermis, snížené produkci melaninu a nevyzrálému imunitnímu systému kůže pronikne UV záření hlouběji než u dospělého jedince. 

Zarudnutí kůže je podmíněno překrvením a zánětem kůže, které se může vystupňovat až do tvorby puchýřů. Následuje pigmentační odezva s novotvorbou pigmentu melaninu a olupování rohové vrstvy pokožky. A to díky poškození povrchních kožních (epidermálních) buněk. Poškození může být natolik značné, že buňky začnou odumírat, nebo časem dokonce přejdou do nádorového bujení

Chronické poškození kůže se také může projevit mnohem později předčasným a výraznějším stárnutím kůže, změnou pigmentace, degenerací pojivových tkání pokožky nebo jejím zažloutnutím.

V novorozeneckém a kojeneckém období by se mělo dítě přímému slunci nejlépe úplně vyhnout. S narůstajícím věkem je pak možné dítě přiměřeně slunit při dodržování vhodné fotoprotekce (ochrany před slunečním zářením) na základě UV indexu

( O UV záření, jeho vlivu na stárnutí pokožky a příslušné ochraně jsme se také věnovali v tomto článku. )

O

CO JE UV INDEX A PROČ JE DOBRÉ HO ZNÁT?

UV index je stupnice používaná pro měření slunečního ultrafialového záření, podle které by měla být vhodně zvolená ochrana. Během jarních a letních měsíců doporučujeme sledovat Solární a ozonovou laboratoř ČHMÚ v Hradci Králové, která vydává UV index pro daný den ( www.chmi.cz ).

Už u středních hodnot doporučujeme použít vhodnou fotoprotekci. Taková znalost UV indexu je pak užitečná nejen pro rodiče, ale i pro učitele.

 

UV Index

JAKÝ JSTE FOTOTYP?

Dalším měřítkem pro vhodnou ochranu proti slunečnímu záření je rozpoznání fototypu dítěte, které souvisí s přirozenými fotoprotektivními (ochrannými) vlastnostmi kůže. Laicky řečeno – čím světlejší kůže, tím je vhodná ochrana důležitější.

Fototyp

OCHRANA DĚTÍ NA SLUNÍČKU

U dětí je potřeba volit opalovací krémy primárně určené dětem (bývá označeno “for kids”), které obsahují anorganické filtry a nealergizují. Kůži je pak vhodné ošetřit i krémem po opalování s rostlinnými a vitaminovými antioxidanty, které napomáhají k opravám buněčných struktur, u kterých mohlo dojít k poškození právě slunečním zářením.

PÉČE O KŮŽI V PŘÍPADĚ SPÁLENÍ 

U dětské pokožky může také mnohem snadněji dojít až ke spálení, někdy až do tvorby puchýřků. Poté je nezbytné zabránit dalšímu slunění a provést ochlazení kůže. Lze postupovat podobně jako u tepelných popálenin a to i s vhodnou dezinfekcí.

Kůži je pak nezbytné pečlivě ošetřit krémy které co nejvíce udržují pokožku vlhkou a vláčnou. Ideální je volit chladivá mléka, popřípadě podat i léky – a to proti alergii (antihistaminika) nebo proti zánětům.

Podáním antihistaminik se tlumí svědění a díky protizánětlivým lékům dojde ke snížení teploty, bolestivosti i zmírnění zánětu v místě spálené kůže.

Jak jsme si řekli, dětská kůže je na rozdíl od dospělé vůči slunečnímu záření mnohem citlivější.

Za celé naše Centrum si přejeme, aby důsledná ochrana proti sluníčku fungovala již od útlého dětství a aby se tak stala součástí celoživotních návyků. 

Věříme, že to může být cesta ke snížení narůstajícího počtu případů rakoviny kůže.

S CELOU RODINOU NA VYŠETŘENÍ

Kontrola znamének s nejmodernější technologií FotoFinder ATBM Master je vhodná pro dospělé i větší děti. Menší děti vyšetřujeme individuálně ručním dermatoskopem.

V létě může dojít k rychlejší změně mateřských znamének a pih, proto je vhodné kontrolu nepodceňovat.

Více o průběhu a důslednosti vyšetření se dočtete zde.

Pokud byste se rádi objednali nebo zeptali na doplňující informace, neváhejte se nám ozvat: Zavolejte nám na  588 880 800, nebo napište zprávu na info@kozni-prevence.cz

Fotofinder Olomouc

Nezapomeňte také sledovat náš web, a profily na Facebooku nebo Instagramu, kde vám pravidelně přinášíme spoustu užitečných rad, tipů a novinek z Centra kožní prevence a Kliniky Švýcarská v Olomouci.

 Mé právo na zdravou krásu

Kolektiv Centra kožní prevence