Melanom v rodině - vyšší riziko onemocnění? - Klinika ŠVÝCARSKÁ

 „Moje maminka měla melanom, znamená to pro mě vyšší riziko?“

Jeden z nejčastějších dotazů pacientů v dermatologických ambulancích se týká pravděpodobnosti genetického rizika vzniku nádoru kůže. Tedy jestli se ve vašich genech vyskytuje vyšší riziko onemocnění melanomem, pokud tím trpěl někdo z vašich příbuzných.

Přečtěte si krátký článek o tom, jak moc se riziko onemocnění týká i vás a jak je vhodné postupovat, pokud se melanom objevuje v rodině.

Příčiny onemocnění melanomem

Tento závažný nádor kůže vzniká působením velkého množství faktorů, přičemž ne všechny jsou dosud známé.

Za častější příčiny se udává kůže světlejších a tedy i citlivějších typů s nižším fototypem I. a II., nebo časté vystavování se slunečnímu záření.

Za nejrizikovější se pak udává spálení od slunce, zejména v dětském věku. Vysoce rizikové jsou ale třeba i návštěvy solárií.

Mezi další příčiny se řadí i pozitivní rodinná anamnéza.

Podívejte se na více možných příčin onemocnění.

kontrola znamének

Melanom v rodině

Pokud se někdo z blízkých příbuzných potýkal s melanomem, pak by celá rodina měla nejméně jednou za rok navštívit dermatologa. Kromě pravidelných kontrol je třeba dbát také na zvýšenou ochranu kůže dostatečným UV faktorem či oděvem a obecně se vyhýbat dlouhým pobytům na slunci, zejména v čase mezi 11. a 15. hodinou.

Jak probíhá vyšetření v Centru kožní prevence Kliniky Švýcarská?

Jako jediní v Olomouckém regionu disponujeme nejmodernějším celotělovým digitálním skenerem FotoFinder ATBM Master. Pomocí umělé inteligence vám díky revoluční technologii dokážeme zmapovat během několika minut stovky znamének po celém těle. Rychle, bezbolestně a bezkontaktně. V každém případě ale doporučujeme pravidelné preventivní vyšetření. Díky pravidelných návštěvám může lékař porovnat změny z předchozích snímků, a odhalit tak i ty nejmenší změny.

Rádi byste se objednali, nebo se zeptali na další doplňující informace k vyšetření?

Zavolejte nám na +420 588 880 800, nebo napište zprávu na info@kozni-prevence.cz

Nezapomeňte také sledovat náš web, a profily na Facebooku nebo Instagramu, kde vám pravidelně přinášíme spoustu užitečných rad, tipů a novinek z Centra kožní prevence a Kliniky Švýcarská v Olomouci.

Přejeme vám pevné zdraví

Kolektiv Centra kožní prevence