Kontrola znamének sami doma - Klinika ŠVÝCARSKÁ

Kontrola a vyšetření znamének sami doma – proč a jak na to?

Pihy. Běžná ozdoba kůže, kterou si na těle neseme od narození, nebo se nám mohou objevit i „zničehonic“ v průběhu života. Každý asi ví, jak je důležité si tyto pigmentové tečky hlídat. Často se nás ptáte, jestli si můžete pohlídat mateřská znaménka nebo pihy sami. Případně  kdy je dobré navštívit odborníka. Přečtěte si krátký článek s 5ti základními pravidly, díky kterým zvládne kontrolu a vyšetření znamének každý, klidně v pohodlí domova.

Co je to melanom?

Pojďme si krátce vysvětlit, jak k tomuto čím dál častějšímu nádorovému onemocnění kůže dochází. Melanom vzniká z pigmentových buněk (melanocytů), které se nachází v lidské kůži. Nejpatrnější mohou být v mateřských znaménkách, ze kterých však melanom vzniká pouze z jedné třetiny. Zcela nejčastěji tak vzniká z normální kůže, která se zprvu nejeví rizikově.

Podle údajů z Národního onkologického registru u nás lékaři ročně diagnostikují přibližně 3 500 nových případů melanomu, přičemž kolem 500 pacientů na něj a podobné kožní choroby bohužel ročně umírá. Většinou lze říci, že se jedná o zanedbanou péči v raném stádiu melanomu, který lze v této fázi snadno operovat nebo jinak léčit.

Přitom vám běžná kontrola zabere jenom chvilku času. 

kontrola znamének

Patříte do rizikové skupiny?

I když občasnou kontrolu znamének doporučujeme každému, existují skupiny lidí, které mohou být k vyskytnutí melanomu více náchylní.

  • Pokud máte světlejší kůži i vlasy
  • Patříte do věkové kategorie 35 – 75 let
  • Máte větší počet znamének
  • Máte pozitivní rodinnou anamnézu
  • Dříve diagnostikovaná riziková znaménka

 

kontrola znamének

Kontrola a vyšetření znamének doma. Jak na to?

Jak už jsme naznačili výše, mateřská znaménka a pihy si můžete kontrolovat i sami doma. Stačí se řídit podle těchto 5ti základních pravidel ABCDE.

▪ A jako “asymetrie“ – když znaménko změní tvar z pravidelného na nepravidelný

▪ B jako “borders- ohraničení” – kdy dojde ke změně v okrajích névu, které se stanou nepravidelné, neohraničené, rozpité

▪ C jako “colour – barva” – při změně barvy ze světlé na tmavou, nebo naopak když se tmavé znaménko začne náhle odbarvovat

▪ D jako “diameter – průměr” – kdy névus změní svoji velikost, většinou u průměru většího než 5-6 mm

▪ E jako “elevation – vyvýšení” –  kdy znaménko začne růst nad povrch a z nehmatného névu se stane hmatný

Přestože je možné provést běžnou kontrolu znamének v pohodlí domova, důrazně doporučujeme alespoň 1x ročně navštívit odborníka. Pokud si už nyní nejste některým z kožních projevů jisti, tak návštěvu lékaře neodkládejte. Může to být klíčové rozhodnutí.

Rychlé vyšetření znamének pomocí FotoFinder ATBM Master v Olomouci

V novém Centru kožní prevence Kliniky Švýcarská v centru Olomouce máme k dispozici nejmodernější celotělový digitální skener FotoFinder ATBM Master. Revoluční technologie vám během několika minut zmapuje stovky znamének. Dokáže je komplexně zanalyzovat za pomoci umělé inteligence. Vyšetření je rychlé, bezbolestné a bezkontaktní. Tento postup významně urychlí a zpřesní práci lékaře, který následně doporučí další léčbu.

Při každoroční návštěvě navíc lékař porovná změny z předchozích snímků a může tak odhalit i ty nejmenší změny.

Chcete se na něco zeptat, nebo rovnou objednat?

Zavolejte nám na +420 588 880 200 nebo napište zprávu na info@klinika-svycarska.cz.

Rádi vám pomůžeme.

Nezapomeňte také sledovat náš web, a profily na Facebooku nebo Instagramu, kde vám pravidelně přinášíme spoustu užitečných rad, tipů a novinek z Centra kožní prevence Kliniky Švýcarská v Olomouci.

Přejeme vám pevné zdraví

Kolektiv Centra kožní prevence